Home » Bez kategorii » Kalendarz 2017
    

Kalendarz 2017

„Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie…” / Ralph Waldo Emerson/
Kalendarz ten  dedykujemy osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom, opiekunom, przyjaciołom oraz wszystkim, którzy aktywnie działają na rzecz będącego w potrzebie człowieka.
Autorzy, Modelki oraz Członkowie Stowarzyszenia „SZANSA”
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego kalendarza. Szczególne podziękowania składam Członkom Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Szansa” oraz Mieszkankom i Pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach, a także Właścicielom, Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.
Pozwól Drogi Czytelniku, że krótko wspomnę jak powstawał ten kalendarz -jak to się wszystko zaczęło. Przy tworzeniu tego kalendarza jako pierwsze pojawiło się pragnienie, w pierwszej chwili niekonkretne, składające się z wielu pomysłów. Szybko jednak ten zbitek myśli przerodził się w pomysł – dać szansę znanym nam na co dzień kobietom pokazać się w zupełnie niecodziennej odsłonie i być przy tym kimś anonimowym, niepodpisanym swoją chorobą. Być modelem z tej samej gliny, z której  każdy z nas jest ulepiony. Być kimś, komu na chwilę można pozazdrościć. To było pierwsze.
Potem pojawiły się szanse, z których skorzystaliśmy. Pierwsza z nich to projekt ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i środki finansowe od Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kolejną była możliwość nawiązania współpracy z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Już w pierwszej chwili otrzymaliśmy zgodę na bezpłatne zwiedzanie i wykorzystanie eksponatów … (raz jeszcze dziękujemy). Dalej była już tylko praca wielu ludzi, w tym kilku zapaleńców. Pod Warszawą, wiele kilometrów od Siemionek, około południa, zaczęliśmy swoją pracę, choć można byłoby ją pomylić ze świetną zabawą. Charakteryzacja modelek, aranżacja, pstrykanie fotek. Cieszyliśmy się jak dzieci, gdy nasze Modelki zachwycały się tym miejscem, swoją pierwszoplanową rolą, gdy ich radość przenikała nasze serca… Czego chcieć więcej? Może tylko tego, by końcowy efekt cieszył.
Później stanęliśmy przed niełatwym zadaniem. Setki zdjęć i trudny wybór. Które zdjęcie wybrać? Wszystkie były wspaniałe i każde z nich to wspomnienie miłych chwil. Ale udało się.  Wierzę, że karty tego kalendarza zachwycą  i pozwolą dostrzec piękno ukryte w modelkach – piękno różne i wieloznaczne.
Kim są nasze modelki? Kobiety ze zdjęć to nasze sąsiadki. Mieszkanki gminy Jeziora Wielkie w powiecie mogileńskim, w województwie  kujawsko-pomorskim. Na co dzień mieszkają w DPS w Siemionkach. To ich Dom, w którym mają własny pokój, swoje rzeczy, tu przyjmują gości i spędzają święta, przeżywają uroczystości… Tak jak każdy i One mają różne zainteresowania. Cieszą i smucą je te same rzeczy, które cieszą i smucą innych naszych sąsiadów. Są jednocześnie zwyczajne i niezwykłe, ale czyż każdy z nas nie jest właśnie taki?
                                                                                              Adam Tomaszewski
Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „SZANSA”
Dyrektor DPS w Siemionkach