Home » Bez kategorii » Kalendarz 2017
    

Kalendarz 2017

na-str-kalendarz-2

Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie…” / Ralph Waldo Emerson/
Kalendarz ten dedykujemy osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom, opiekunom, przyjaciołom oraz wszystkim, którzy aktywnie działają na rzecz drugiego człowieka.
Autorzy, Modelki oraz Członkowie Stowarzyszenia „SZANSA”
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego kalendarza. Szczególne podziękowania składam Członkom Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Szansa” oraz Mieszkankom i Pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach, a także Właścicielom, Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.
Pozwól Drogi Czytelniku, że pokrótce opowiem Tobie o modelkach z kart naszego kalendarza. Jak już pewnie zauważyłeś są to przede wszystkim ciepłe, sympatyczne i czarujące kobiety. Nie zajmują się zawodowo modelingiem i nigdy wcześniej nie występowały w roli modelek do sesji fotograficznych. Tak na marginesie wspomnę również, że osoby które tworzyły ten kalendarz także nie pracują w agencji reklamowej. Ale kim są nasze modelki? Kobiety ze zdjęć to nasze sąsiadki. Mieszkanki gminy Jeziora Wielkie w powiecie mogileńskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Na co dzień mieszkają w DPS w Siemionkach. To ich Dom, w którym mają własny pokój, swoje rzeczy, tu zapraszają gości, spędzają święta i przeżywają różne uroczystości… Tak jak każdy i One mają różne zainteresowania. Cieszą i smucą je te same rzeczy, które cieszą i smucą innych naszych sąsiadów. Są jednocześnie zwyczajne i niezwykłe, zupełnie jak każdy z nas.
Chcieliśmy dać szansę znanym nam na co dzień kobietom by mogły pokazać się w zupełnie niecodziennej odsłonie oraz by były jednocześnie kimś anonimowym i niepodpisanym swoją chorobą. Koncepcja kalendarza wpisała się doskonale w ten pomysł. Realizacja tej inicjatywy należała do jednej z najprzyjemniejszych jakie w ogóle pamiętam. W pierwszej kolejności skorzystaliśmy z szansy jaką dał nam projekt ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i pozyskaliśmy w ten sposób środki finansowe od Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Następnie od właścicieli Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, za zrozumieniem naszej sprawy, szybko otrzymaliśmy zgodę na bezpłatne wykorzystanie ich eksponatów. Pod Warszawą, wiele kilometrów od Siemionek, około południa kilkoro ludzi pracowało nad charakteryzacją modelek, przygotowaniem aranżacji, pstrykało fotki. To zabawne, ale cieszyliśmy się jak dzieci, gdy nasze Modelki zachwycały się tym miejscem, swoją pierwszoplanową rolą, gdy ich radość przenikała nasze serca… Czego chcieć więcej? Może tylko tego, by końcowy efekt był przyjemny.
Wierzę więc, że karty tego kalendarza nie tylko pomogą odnaleźć się w dniach tygodnia, miesiąca … , ale również pozwolą dostrzec sens jego powstania.
Adam Tomaszewski
Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „SZANSA”
Dyrektor DPS w Siemionkach
 Kalendarz został wydany przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „SZANSA” w Siemionkach oraz we współpracy z Powiatem Mogileńskim- Domem Pomocy Społecznej w Siemionkach oraz w partnerstwie z parafią pw. Św.Trójcy w Strzelnie i PTTK im. A. Słowiańskiego w Strzelnie.